Sprzedaj e-biznes

W naszych transakcjach brali udział

Jak sprzedać sklep internetowy lub SaaS?

W pierwszej kolejności spójrz na swój biznes z poziomu inwestora. Odpowiedz szczerze na pytanie – jaką wartość otrzymam po zakupie, jakie są realne ryzyka, co jest dla mnie wartością, a co nie jest.Oceń kiedy inwestycja się zwróci.

Załóż, że przy e-commerce zwrot z inwestycji będzie kalkulowany na 3-4 lata. Natomiast w SaaS to już mocno zależy od specyfiki transakcji i firmy ale można założyć, że kluczowe będzie tempo wzrostu biznesu 30-60% rok do roku, skumulowane miesięczne przychody i EBITDA.

Branża e-commerce jest trudna, wiele firm boryka się z problemem rentowności czy stagnacją. Prosty model  sprzedaży rentownego biznesu po wycenie mnożnikowej opartej o EBITDA  jest mało prawdopodobny. Zapraszamy do współpracy z Venturepackt po wiedzę i modelowe rozwiązanie jak cały proces prowadzić skutecznie.

nowy-rozdzial

Jak wygląda proces sprzedaży firmy?

Proces zależy od sytuacji i etapu na jakim dołączamy do projektu:

  • Analiza rzeczywistości: zbieramy kluczowe dane, przygotowujemy zarówno zarząd / właścicieli do transakcji jak również sami poznajemy firmę. Zadajemy dużo pytań i wyciągamy merytoryczną esencję.
  • Wycena: ustalamy jakie aktywa będą składową transakcji, skrupulatnie je wyceniamy odnosząc wycenę albo do modeli matematycznych albo wiarygodnych benchmarków rynkowych.
  • Scouting: na etapie analizy rzeczywistości i wyceny ustalamy grupy potencjalnych kupujących. Wychodzimy z ofertą w sposób celowany do wybranych firm (nie wrzucamy oferty na ślepo, szeroko w internet bo efekt będzie odwrotny od zamierzonego).
  • Budowanie zainteresowania: w pierwszej fazie odpowiadamy na pytania, budujemy zaufanie i dbamy o to aby potencjalny kupujący czuł, że jest w profesjonalnym i poważnym procesie M&A.
  • Oferta i model transakcji: naszym celem jest jak najsprawniej doprowadzić do sytuacji w której obie strony czują, że są blisko porozumienia – cena, model, wizja PMI.
  • Due Dilligence: kiedy mamy już ustalone kluczowe parametry transakcji, dbamy o to aby kupujący sprawnie otrzymał dokumenty potwierdzające prezentowane wcześniej dane.
  • Negocjacje: cały proces zawiera elementy negocjacji, natomiast najtrudniejsze rozmowy najczęściej prowadzimy my dbając o fakty, filtrowanie emocji i zrozumienie obu stron.
  • Umowa: wspieramy kancelarię prawną aby otrzymała niezbędne ustalenia i dokumenty do SPA (umowa przeniesienia udziałów lub akcji)
  • Wsparcie po transakcji: pomagamy w płynnym przejęciu i integracji zakupionego e-biznesu (PMI)

Zrealizowane transakcje

Koncentrujemy się na pełnym procesie M&A. Wszystkie rozpoczęte przez nas projekty znalazły nowego nabywcę lub inwestora. Sprawdź feedback naszych klientów.
swiss
plus
morele

Proces był o tyle trudny, że w 4swiss poza nami byli również inwestorzy finansowi. Wyzwaniem zatem było pogodzenie interesów trzech stron.

Wiedzieliśmy, że czeka nas earn-out i będziemy musieli pozostać w projekcie. Rozmowy były trudne i z perspektywy czasu bardzo dobrze, że po środku był Venturepackt, który łączył i komunikował interes obu stron zarządzając procesem i  emocjami, które były kluczowe z perspektywy ustalonego modelu.

W efekcie po transakcji staliśmy się jednym podmiotem, który przez najbliższe lata będzie działał w nowym modelu. Wszystkie strony mają poczucie dobrej transakcji.

Eliza i Marcin Pawełczyk

Założyciele 4swiss.pl

nutridome
plus

Decyzja o sprzedaży naszego sklepu internetowego była trudna, ale dzięki wsparciu Venturepackt cały proces przebiegł niezwykle gładko. Zespół zadbał o każdy szczegół, od wyceny przez poszukiwanie inwestorów po finalizację transakcji. Zapewnił, że sprzedaż odbyła się szybko i efektywnie.

Jesteśmy pod wrażeniem ich profesjonalizmu i zdecydowanie polecam usługi Venturepackt każdemu, kto rozważa sprzedaż swojego e-biznesu.

Mariola i Albert  Dabińscy
 

Założyciele Triny.pl

e-biznes

Próbujesz sprzedać firmę na własną rękę?

To spore wyzwanie z kilku względów: zarządzanie emocjami, czasochłonność procesu, znajomość modeli i benchmarków rynkowych, brak świeżego spojrzenia i niezależności jak w przypadku doradcy. Niemniej jest to możliwe i w takich projektach również pomagamy. 

Zapraszamy na konsultacje, gdzie możesz z nami odbić myśli i omówić najbardziej nurtujące Cię aspekty. Zyskasz świeże sporzenie, inspiracje oraz pewność, że idziesz w dobrym kierunku.

 

Venturepackt w liczbach

5 krajów

biura i zespół w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Polsce oraz Chinach.

100%

closingów. Wszystkie rozpoczęte współprace zakończyliśmy sukcesem.

~ 8

realizowanych rocznie procesów fuzji i przejęć w segmencie E-commerce & SaaS

1-15

mln euro. Najczęstsza wartość transakcji w jakich bierzemy udział. 

Najczęściej zadawane pytania

To zależy. Z reguły zakładamy do 12 miesięcy. Nie ma dwóch powtarzalnych transakcji, czasami warto poczekać, domknąć rok i potwierdzić wyniki. Niekiedy warto poczekać do momentu np. po sezonie kiedy inwestor strategiczny ma nadwyżki kapitałowe i szykuje się na kolejny rok. Są też sytuacje, w których proces można zamknąć w 2 miesiące, ponieważ potrzebne jest szybkie dokapitalizowanie. Ale to wymaga pewnych kompromisów, założeń i zbieżności intencji. 

 

Uśredniając czas trwania naszych procesów M&A możemy powiedzieć, że realizujemy je do 5 miesięcy. Najkrótsza transakcja zajęła nam 2 miesiące, najdłuższa 8 miesięcy.

Metod wyceny jest wiele. W pierwszym etapie przesyłamy brief na którym chcemy zrozumieć BIG Picture biznesu i na tym etapie decydujemy w kierunku której wyceny będziemy się kierować. Do każdej transakcji dobieramy taką wycenę aby była adekwatna do biznesu i realna. Najczęściej wykorzystujemy wartość odtworzeniową, DCF, efektu synergii po połączeniu, mnożnika EBITDA, metodę porównawczą. 

 

W kolejnym kroku wysyłamy zestaw kilkudziesięciu pytań pogłębiających. W pierwszej kolejności potrzebujemy zrozumieć w jakim miejscu jest biznes, jak zdywersyfikowany, jak wygląda konkurencja, jakie są przychody historyczne oraz potencjał do skalowania, jakie są konkretne assety, struktura sprzedaży, struktura kosztów kto jest potencjalnym kupującym i jak może postrzegać zdefiniowane assety itd.

Odpowiedź wbrew pozorom nie jest prosta, ale z założenia powiedzielibyśmy, że „Nie”. Możesz sprzedać część udziałów do funduszu typu VC i zyskać kapitał na rozwój lub wyjść być może po kosztach jeżeli Twoją intencją jest twardy exit. 

 

Kluczowa jest skala, proof rynkowy i to kto może go kupić oraz jaką mu przyniesienie wartość. Wobec czego, szansa jest zawsze ale im krócej działający, mniejszy biznes tym realna szansa na efektywny exit maleje. W Venturepackt skupiamy się na sprzedaży biznesów w wycenie min. 0,5 mln euro.

Tak, negocjacje to kluczowy obszar transakcji. Ważna rola doradcy transakcyjnego to zarządzanie emocjami w negocjacjach. Naszą odpowiedzialnością jest tak poprowadzić rozmowy o modelu i warunkach fuzji aby w procesie PMI (post merger integration) obie strony czuły że wypracowały dobry model i gotowość do dalszej współpracy. 

Nasz target to biznesy o wycenie od 0,5 do 10 mln euro i w tym zakresie poruszamy się najczęściej. Zdarzają się transakcje mniejsze lub większe ale są one uzasadnionym i dobrze zweryfikowanym przez nas biznesem, w którym widzimy dodatkowe atuty/wyróżniki wpływające wprost na potencjalny sukces transakcji.

image 11

Sprawdź wycenę swojej firmy!

Na pewno masz wyobrażenie na temat wartości Twojej firmy. Zweryfikuj co pokażą nasze modele.
 
Uprościliśmy założenia, aby w szybki i przybliżony sposób określić rząd wielkości dla wartości Twojego e-biznesu.