Wyceń swój biznes

W naszych transakcjach brali udział

Jak wycenić e-commerce lub SaaS?

Częstym przypadkiem i jednocześnie wyzwaniem jest indywidualna wartość firmy, zależna od wielu czynników. W takiej sytuacji modele będą pokazywały skrajnie różne wyliczenia. Perspektywa sprzedającego będzie odmienna od kupującego. W praktyce biznes będzie na daną chwilę wart tyle, ile druga strona będzie gotowa za niego zapłacić.

W pierwszej kolejności należy wybrać model wyceny adekwatny  do sytuacji danego biznesu. Jeżeli mówimy o SaaS opartym o abonamenty wówczas najpewniej przyjmiemy wycenę mnożnikową opartą o MRR lub ARR i skorygujemy o dynamikę, skalę, perspektywę dalszych wzrostów, dywersyfikację, sytuację rynkową itd. 

Sprawa komplikuje się jeżeli mówimy o e-commerce który nie jest rentowny lub EBITDA jest na poziomie, który w wycenie mnożnikowej nie odzwierciedla realnej wartości.  

inwestuj

Odpowiednia wycena firmy jest kluczowa.

Wycena jest względna i zależy od tego w jakiej kondycji operacyjnej i finansowej jest firma, ile mamy czasu i jak realnie wygląda otoczenie biznesowe. Ważne jest aby rozumieć perspektywy obu stron. Jeżeli działalność jest rentowna, z dobrą dynamiką wzrostu , sprzyjającym otoczeniem rynkowym i sensowną skalą to najczęściej firma zaprosi do finalnej fazy transakcji kilka podmiotów i przeprowadzi konkurs ofert w formie NBO. Wybierze najlepszą ofertę, niekoniecznie tą z najwyższą ceną, ponieważ to nie jedyna składowa finalnej decyzji.

Jeżeli sprzedaż firmy podyktowana jest trudnościami np. zmęczeniem właścicieli, słabnącą pozycją rynkową, słabą dynamiką wzrostu czy wręcz tendencją spadkową, najczęściej warto będzie wyliczyć konkretną kwotę i z nią wyjść do rynku. W tym podejściu często sprawdza się metoda odtworzeniowa z elementami synergii po połączeniu  lub odbudowy rentowności dzięki strategii skali np. procesów operacyjnych.

Wycena firmy z Venturepackt

Profesjonalnie przygotowana i skutecznie przedstawiona wycena to więcej niż liczba – to pewność, zaufanie i zwiększenie szansy na sukces  w procesie sprzedaży. Rzetelnie wyceniony sklep internetowy lub SaaS zapewnia Ci przewagę negocjacyjną oraz pomaga w ustaleniu optymalnych warunków transakcji. 

Natomiast źle przygotowana  lub przedstawiona wycena może wywołać nieodpowiednie emocje i zamknąć szansę na transakcję.

Jak przebiega proces pełnej wyceny

Do projektu podchodzimy kompleksowo i metodycznie, zapewniając precyzyjne rezultaty.
 
  • Zbieramy kluczowe informacje finansowe o biznesie i rynku w tym konkurencji
  • Analizujemy trendy historyczne i perspektywy
  • Określamy aktywa jako składowe wyceny i dzielimy je na możliwie małe części
  • Finalna wycena zawiera kilkanaście lub kilkadziesiąt składowych ze skrupulatnie określoną wartością i wyjaśnioną metodologią
  • Stosujemy min. 3 różne metody wyceny, kontrastując i uzasadniając różnice
  • Często prezentujemy wycenę w imieniu naszego klienta, przejmując część ryzyka i odpowiedzialności na siebie.

Zrealizowane transakcje

Koncentrujemy się na pełnym procesie M&A. Wszystkie rozpoczęte przez nas projekty znalazły nowego nabywcę lub inwestora. Sprawdź feedback naszych klientów.
swiss
plus
morele

Proces był o tyle trudny, że w 4swiss poza nami byli również inwestorzy finansowi. Wyzwaniem zatem było pogodzenie interesów trzech stron.

Wiedzieliśmy, że czeka nas earn-out i będziemy musieli pozostać w projekcie. Rozmowy były trudne i z perspektywy czasu bardzo dobrze, że po środku był Venturepackt, który łączył i komunikował interes obu stron zarządzając procesem i  emocjami, które były kluczowe z perspektywy ustalonego modelu.

W efekcie po transakcji staliśmy się jednym podmiotem, który przez najbliższe lata będzie działał w nowym modelu. Wszystkie strony mają poczucie dobrej transakcji.

Eliza i Marcin Pawełczyk

Założyciele 4swiss.pl

nutridome
plus

Decyzja o sprzedaży naszego sklepu internetowego była trudna, ale dzięki wsparciu Venturepackt cały proces przebiegł niezwykle gładko. Zespół zadbał o każdy szczegół, od wyceny przez poszukiwanie inwestorów po finalizację transakcji. Zapewnił, że sprzedaż odbyła się szybko i efektywnie.

Jesteśmy pod wrażeniem ich profesjonalizmu i zdecydowanie polecam usługi Venturepackt każdemu, kto rozważa sprzedaż swojego e-biznesu.

Mariola i Albert  Dabińscy
 

Założyciele Triny.pl

image 11

Sprawdź wycenę swojej firmy!

Na pewno masz wyobrażenie na temat wartości Twojej firmy. Zweryfikuj co pokażą nasze modele.
 
Uprościliśmy założenia, aby w szybki i przybliżony sposób określić rząd wielkości dla wartości Twojego e-biznesu.