Zakup lub połączenie e-biznesu
Planujesz rozwój firmy poprzez przejęcia lub połączenia innych biznesów? Szukasz doświadczonego doradcy, który poprowadzi lub skonsultuje z Tobą proces?
Wybrałeś firmę, którą chcecie przejąć? Jesteście już w rozmowach o modelu połączenia?
Pomagamy skutecznie przeprowadzić cały proces analizy, wyceny, negocjacji i wypracowania modelu transakcji. Wnosimy do niego wiedzę i doświadczenie z podobnych, zrealizowanych projektów.
Wycena, model fuzji, NBO, negocjacje
Reprezentując stronę kupującą pomagamy:
- zweryfikować wartość firmy
- ustalić oczekiwania sprzedającego
- zdefiniować i oszacować szanse i zagrożenia biznesowe, operacyjne oraz finansowe
Przygotowujemy NBO (niewiążącą ofertę zakupu) w taki sposób aby poza ceną przedstawić zrozumienie oczekiwań obu stron i wartość z połączenia organizacji.
Prowadzimy negocjacje lub wspieramy jej kluczowe momenty przypominając ustalone fakty i filtrując emocje. Przejmujemy część ryzyka i trudniejszych rozmów na siebie co daje duży komfort obu stronom i sprzyja budowaniu dobrej atmosfery transakcji.
Jak wygląda typowy proces M&A ?
Proces zależy od sytuacji i etapu na jakim dołączamy do projektu:
- Parametry biznesowe: zbieramy konkrety, jakiej firmy szukamy, w jakiej skali, na jakim rynku, z jakim profilem klientów / produktem itd. Na tej podstawie budujemy listę potencjalnych firm w kraju lub za granicą.
- Historia / wizja: szczególnie ważny aspekt przy transakcjach międzynarodowych. Układamy wizję i komunikat do firm, tak aby był wiarygodny i skuteczny.
- Zbudowanie relacji: zanim zaczniemy zbierać szczegółowe dane ważne jest abyśmy zbudowali nić porozumienia i wstępne zaufanie.
- Due Dilligence: wspieramy proces w którym kancelaria prawna zbiera niezbędne dane do procesu DD. Venturepackt pomaga w ocenie aspektów marketingowych, technologicznych, sprzedażowych oraz operacyjnych.
- Model transakcji: układamy warunki i zasady połączenia tak aby obie strony czuły, że ich interes jest zachowany
- Negocjacje: prowadzimy najtrudniejsze rozmowy, wiedząc że na wybranych etapach wystąpią silne emocje. Naszą rolą jest nimi odpowiednio zarządzać, trzymając kierunek rozmowy.
- Wsparcie po transakcji: pomagamy zaplanować fazy integracji procesów oraz w płynnym połączeniu zakupionego e-biznesu w kluczowych obszarach.
Zrealizowane transakcje
Proces był o tyle trudny, że w 4swiss poza nami byli również inwestorzy finansowi. Wyzwaniem zatem było pogodzenie interesów trzech stron.
Wiedzieliśmy, że czeka nas earn-out i będziemy musieli pozostać w projekcie. Rozmowy były trudne i z perspektywy czasu bardzo dobrze, że po środku był Venturepackt, który łączył i komunikował interes obu stron zarządzając procesem i emocjami, które były kluczowe z perspektywy ustalonego modelu.
W efekcie po transakcji staliśmy się jednym podmiotem, który przez najbliższe lata będzie działał w nowym modelu. Wszystkie strony mają poczucie dobrej transakcji.
Eliza i Marcin Pawełczyk
Założyciele 4swiss.pl
Decyzja o sprzedaży naszego sklepu internetowego była trudna, ale dzięki wsparciu Venturepackt cały proces przebiegł niezwykle gładko. Zespół zadbał o każdy szczegół, od wyceny przez poszukiwanie inwestorów po finalizację transakcji. Zapewnił, że sprzedaż odbyła się szybko i efektywnie.
Jesteśmy pod wrażeniem ich profesjonalizmu i zdecydowanie polecam usługi Venturepackt każdemu, kto rozważa sprzedaż swojego e-biznesu.
Założyciele Triny.pl
Globalny zasięg
Nasze kluczowe rynki to Polska, Wielka Brytania, Niemcy oraz Chiny. Na powyższych rynkach zlokalizowaliśmy biura i dedykowany zespół co ułatwia nam projekty międzynarodowe. Procesy M&A prowadziliśmy również we Włoszech czy Hiszpanii.
Venturepackt w liczbach
4 kraje
biura i zespół w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce oraz Chinach.
100%
closingów. Wszystkie rozpoczęte współprace zakończyliśmy sukcesem.
~ 8
realizowanych rocznie procesów fuzji i przejęć w segmencie e-commerce & SaaS
1-15
mln euro. Najczęstsza wartość transakcji w jakich bierzemy udział.
Najczęściej zadawane pytania
To zależy. Z reguły zakładamy do 12 miesięcy. Nie ma dwóch powtarzalnych transakcji, czasami warto poczekać i domknąć rok i potwierdzić wyniki. Niekiedy warto poczekać do momentu np. po sezonie kiedy inwestor strategiczny ma nadwyżki kapitałowe i szykuje się na kolejny rok. Są też sytuacje, w których proces można zamknąć w 2 miesiące, ponieważ potrzebne jest szybkie dokapitalizowanie. Ale to wymaga pewnych kompromisów, założeń i zbieżności intencji.
Uśredniając czas trwania naszych procesów M&A możemy powiedzieć, że realizujemy je do 5 miesięcy. Najkrótsza transakcja zajęła nam 2 miesiące, najdłuższa 8 miesięcy.
Metod wyceny jest wiele. W pierwszym etapie przesyłamy brief na którym chcemy zrozumieć BIG Picture biznesu i na tym etapie decydujemy w kierunku której wyceny będziemy się kierować. Do każdej transakcji dobieramy taką wycenę aby była adekwatna do biznesu i realna. Najczęściej wykorzystujemy wartość odtworzeniową, DCF, efektu synergii po połączeniu, mnożnika EBITDA, metodę porównawczą.
W kolejnym kroku wysyłamy zestaw kilkudziesięciu pytań pogłębiających. W pierwszej kolejności potrzebujemy zrozumieć w jakim miejscu jest biznes, jak zdywersyfikowany, jak wygląda konkurencja, jakie są przychody historyczne oraz potencjał do skalowania, jakie są konkretne assety, struktura sprzedaży, struktura kosztów kto jest potencjalnym kupującym i jak może postrzegać zdefiniowane assety itd.
Odpowiedź wbrew pozorom nie jest prosta, ale z założenia powiedzielibyśmy, że „Nie”. Możesz sprzedać część udziałów do funduszu typu VC i zyskać kapitał na rozwój lub wyjść być może po kosztach jeżeli Twoją intencją jest twardy exit.
Kluczowa jest skala, proof rynkowy i to kto może go kupić oraz jaką mu przyniesienie wartość. Wobec czego, szansa jest zawsze ale im krócej działający, mniejszy biznes tym realna szansa na efektywny exit maleje. W Venturepackt skupiamy się na sprzedaży biznesów w wycenie min. 0,5 mln euro.
Tak, negocjacje to kluczowy obszar transakcji. Ważna rola doradcy transakcyjnego to zarządzanie emocjami w negocjacjach. Naszą odpowiedzialnością jest tak poprowadzić rozmowy o modelu i warunkach fuzji aby w procesie PMI (post merger integration) obie strony czuły że wypracowały dobry model i gotowość do dalszej współpracy.
Nasz target to biznesy o wycenie od 0,5 do 10 mln euro i w tym zakresie poruszamy się najczęściej. Zdarzają się transakcje mniejsze lub większe ale są one uzasadnionym i dobrze zweryfikowanym przez nas biznesem, w którym widzimy dodatkowe atuty/wyróżniki wpływające wprost na potencjalny sukces transakcji.